Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka i Narodna banka Srbije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
1.Pojam centralne banke
Centralna banka je centralna monetarna ustanova jedne zemlje. Može se nazvati i emisiona banka ili banka svih banaka. Funkcije i delatnosti Centralne banke se bitno razlikuju u odnosu na druge banke. Centralna banka, kao nosilac monetarne politike, ima pravo da određuje ukupnost odnosa u kreditno-monetarnoj sferi jedne države.
Osnovni cilj Centralne banke jeste da ekonomski sistem jedne zemlje održi likvidnim. Pored toga, ona ima zadatak i da spreči masovno bankrotstvo banaka, a samim tim i da kontroliše rad poslovnih banaka. Ova ustanova ima nezavistan položaj u monetarno-finansijskom sistemu jedne zemlje. Ona određenim instrumentima i merama utiče na ponašanje poslovnih i bankarskih subjekata u zemlji.
Centralna banka obezbeđuje likvidnost privrednih subjekata prilikom obavljanja transakcija u zemlji i inostranstvu, vrši monetarnu kontrolu bankarskih subjekata i brine o vrednosti domaće valute.
Kada se govori o konceptu Centralne banke, bitno je napomenuti da ne postoji jedinstven institucionalni koncept Centralne banke. I pored toga što je prva Centralna banka utemeljena pre više od tri stotine godina, proces osnivanje i organizacije Centralne banke nije standardizovan, a to sve zbog toga jer nisu sve Centalne banke formirane u isto vreme i pod istim uslovima. Današnja organizacija Centralnih banaka se nikako ne može uporediti sa organizaciojom prvih ustanova ove vrste. Karakteristike Centralne banke jedne zemlje bitno zavise od nekih ekonomskih, političkih i istorijskih specifičnosti, tako da se Centralna banka jedne zemlje razlikuje od Centralne banke druge zemlje, bez obzira što su neke od njih osnovanje u isto vreme.
Pored mnogobrojnih razlika, postoje i mnoge zajedničke osobine funkcionisanja Centralne banke koje se ogledaju u samoj definiciji, položaju i ulozi Centralne banke. Centralna banka se u svakoj zemlji nalazi na vrhu bankarskog sistema i od nje zavisi dinamika i stabilnost privrednog razvoja.
I pored izuzetno bitne uloge Centralne banke u svakoj zemlji, neki ekonomisti osporavaju njen veliki značaj. Neki od njih se zalažu za tzv.slobodno bankarstvo, jer smatraju da Centralne banke imaju monopolski položaj u bankarstvu i tako sputavaju nesmetano delovanje finansijskog tržišta. Međutim, svi zagovornici ove teorije su dobro svesni da bi nestanak Centralne banke izazvao velike poremećaje.
I pored mnogobrojnih zajedničkih karakteristika Centralne banke mogu u različitim zemljama da imaju i različita ovlašćenja, odnosno uticaj, a to je u skladu sa ukupnom finansijskom infrastrukturom jedne zemlje.
1.1.Istorijat Centralne banke
Prve Centralne banke su nastale krajem XVII veka u zemljama koje su tada bile na pragu industrijalizacije i u kojima je došlo do razvoja robno-novčanih odnosa. Od tada do danas, skoro sve zemlje sveta koje imaju monetarnu suverenost, tj.svoju valutu, formirale su ovu instituciju.
Sa razvojem novčanih sistema, ove banke su nastale od univerzalnog tipa banaka koje su uz ostale poslove izdavale i novčanice. Kasnije, emisioni posao postaje njihov glavni zadatak koji one obavljaju kao privilegovane institucije na osnovu posebnog ovlašćenja koje im daje država. Tako u svim zemljama Centralna banka dobija centralno mesto i ulogu u bankarskom i kreditno-monetarnom sistemu. Time ona ima sve snažniji uticaj na privredna i finansijska kretanja jedne zemlje. Ovlašćenja koja joj je u početku davala država usmerena su u pravcu usklađivanja čitavog novčanog sistema, kao i na privilegiju izdavanja novčanica i kovanog novca. Time Centralna banka postaje institucija od strane države odgovorna za održavanje vrednosti novca i za kontrolu bankarskog aparata u oblasti monetarno-kreditnih odnosa.
...
-----------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.--------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!